Jednání Military Police Advisory Group – Ukraine (MPAG-U) v Praze

Military Police Advisory Group – Ukraine (MPAG-U)
  • 8.4.2025
  • Kateřina Mlýnková
  • npor. Michaela Pekařová

Jednání Military Police Advisory Group – Ukraine (MPAG-U) v Praze

MPAG-U v Praze 

Podpora kolegů z Vojskové služby pravoporjadku pokračuje.

Ve dnech 17. až 21. března hostila a spolukoordinovala Vojenská policie v Praze jednání Military Police Advisory Group – Ukraine (MPAG-U). Tato unikátní platforma sdružuje vojenské policie z více než poloviny aliančních zemí (např. Kanada, Polsko, ČR, Norsko, Německo, Dánsko, USA, Velká Británie, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko) a jejím hlavním úkolem je koordinace podpory Vojskové služby pravoporjadku (dále jen VSP) Ozbrojených sil Ukrajiny. Tak se nazývá ukrajinská vojenská policie, která čelí mnohým velice těžkým výzvám a zkouškám v souvislosti s obranou země v aktuálně probíhajícím válečném konfliktu.

Samotná platforma funguje od roku 2015, kdy v reakci na obsazení Krymu, vznikla původně bilaterální iniciativa Ukrajiny a USA. K ní začaly přistupovat další země a záhy se, jako koalice ochotných, zformoval Mnohonárodní výbor pro reformu armády a policie. Jeho součástí byl i Podvýbor pro vojenskou policii, do kterého ta česká přistoupila v roce 2016. Od té doby podporuje kolegy z VSP, zejména organizováním různých druhů výcviku, konzultacemi a podporou v oblasti výstavby schopností, poradní činností při tvorbě zákonného rámce a doktrín pro činnost VSP různé úrovně. Ambicí VSP je totiž proměna ve vojenskou policii vystavěnou na standardech NATO se všemi atributy, co k tomu patří. 

Po tom, co kvůli probíhajícímu konfliktu nemohl Mnohonárodní výbor pokračovat v činnosti, byl zmíněný podvýbor transformován na současnou podobu MPAG-U, která tím dostala intenzivnější náboj a pokračuje v podpoře našich ukrajinských kolegů mnohem efektivněji.

MPAG-U má dva spolupředsedy, jednoho za VSP a druhého za mezinárodní část. Tím byl v minulosti zástupce kanadské vojenské policie, která platformu vedla v prvních čtyřech letech existence a například se významně podílela na vybudování Výcvikového střediska VSP ve Lvově dle standardů NATO, a to včetně materiálního zabezpečení. V současné době je druhým spolupředsedou velitel 49. brigády vojenské policie kalifornské národní gardy. 

V průběhu posledního jednání MPAG-U potvrdili delegáti závazky v oblasti výcviku na letošní rok, vyslechli si prezentace zaměřené na úkoly, jež v současnosti VSP plní v souvislosti s nasazením ukrajinských ozbrojených sil na frontě a v její bezprostřední blízkosti, dále na využití bezpilotních systémů k realizaci policejních činností, jakož i na další specifické výzvy, které stojí před vojenskou policií bránící se země.

Za zmínku stojí skutečnost, že týden před samotným jednáním MPAG-U hostila Praha ještě jednání pracovní skupiny pro reformu kriminální služby VSP. Ta v roce 2014 následkem rekodifikace trestních kodexů ztratila postavení orgánu činného v trestním řízení. Ambicí VSP je znovu jej získat. Pracovní skupina, jako součást MPAG-U, složená z příslušníků ukrajinské, polské, litevské, kanadské, americké a slovenské vojenské policie významně podporuje toto úsilí. Předmětem tohoto jednání byla tvorba kurzu zaměřeného na provádění úkonů trestního řízení v operačním prostředí. Za využití systematického přístupu k výcviku a zkušeností příslušníků VSP z fronty se pracovní skupina pomalu blíží k finalizaci osnov základního kurzu postupu na místě činu ve válečné zóně. Pravděpodobně bude třeba ještě jedno jednáni a kurz bude hotov a připraven k předání ukrajinské straně do implementace.

V závěru jednání deklarovali jednotliví zástupci zúčastněných vojenských policií ochotu a připravenost pokračovat v podpoře našich ukrajinských kolegů. 

Další letošní jednání MPAG-U by se mělo uskutečnit na sklonku podzimu v Norsku. Pevně ale věříme, že se jednání MPAG-U co nejdříve vrátí zpátky tam, kam patří -  na teritorium Ukrajiny.

 

Autor textu: pplk. Jan Čermák